Druhy interiérových dveří dle způsobu otevírání

Jen málokdo si umí představit byt nebo dům bez interiérových dveří. Místnosti bez nich působí neuzavřeně a nehotově. Interiérové dveře plní nejen praktickou funkci, umí také podtrhnout celkový design Vašeho domova.

 

Nejen v malých panelákových bytech hraje u interiérových dveří velkou roli také jejich výběr podle způsobu otevírání. Pokud vás zajímá, jak podle tohoto kritéria dveře rozdělujeme a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody jednotlivých variant, začtěte se do následujících řádků. Řekneme si také, podle čeho se při nákupu nových dveří orientovat a v kterých obchodech nalezneme jejich rozsáhlý výběr.

Rozdělení interiérových dveří podle způsobu otevírání

Podle toho, jak se dveře v interiéru otevírají, rozlišujeme čtyři základní typy: klasické interiérové dveře otočné, posuvné (ty se dále dělí na posuvné do pouzdra a posuvné na stěnu), dále pak skládací a kyvné. Nejčastěji se můžeme setkat s dveřmi otočnými, které najdeme v drtivé většině českých domácností. V posledních letech zprudka roste obliba posuvných dveří, které výrazně šetří místem a lze si je vybrat z mnoha různých materiálů a zpracování.

Otočné dveře

Otočné dveře jsou nejznámějším typem interiérových dveří. Otevírají se nejčastěji klikou. Jejich velkou výhodou je, že díky kvalitní konstrukci křídla a jeho upevnění zajišťují dokonalou zvukovou a tepelnou izolaci. Jsou tak ideální např. do ložnice nebo dětského pokoje, použít je ale můžeme prakticky v kterékoliv místnosti. Nevýhodou je ale poměrně velký prostor, který zabírají – v některých malých místnostech nebo menších bytech tak stojí za zvážení jiné alternativy, jakou jsou např. posuvné dveře, jež ušetří nejvíce místa.

 

Klasické otočné dveře - zdroj: icresi.com

Posuvné dveře

Díky minimálním prostorovým nárokům se stávají stále oblíbenějšími. Mínusem je jejich nižší tepelná a zvuková izolace. Jsou vhodné zejména do malých prostor, kde chceme, aby zabíraly co nejméně místa. Vyrábějí se ve dvou provedeních – posuvné dveře do pouzdra nebo na stěnu.

 

Pokud šetříte prostorem, jsou ideálním řešením zasouvací dveře do pouzdra, které jsou v tomto ohledu nejúspornější. Nedají se ale použít všude – s jejich instalací je totiž třeba počítat už při hrubé stavbě. Tyto dveře se zasouvají do speciálního plechového pouzdra, které je uvnitř zdi. Pořídit si je samozřejmě můžete i do už zařízeného domu, ovšem montáž se neobejde bez stavebních úprav.

 

Oproti tomu posuvné dveře na stěnu se dají nainstalovat skoro všude – k jejich montáži nejsou nutné žádné stavební úpravy a dveře se pouze posouvají podél stěny. Zabírají sice trochu více prostoru na stěnách než posuvné dveře do pouzdra, i tak jsou ale v tomto směru mnohem úspornější než tradiční otočné dveře.

 

Oba typy posuvných dveří jsou vhodné také pro domácnosti, kde žijí handicapované osoby nebo starší lidé s horší pohyblivostí. Zasouvací interiérové dveře si navíc můžete vybrat z široké nabídky materiálů, designů a zpracování, takže není problém najít přesně takový typ, který bude ladit s ostatním vybavením Vašeho domova.

  • Posuvné dveře především uspoří místo
  • Posuvné dveře otevřou prostor
  • Posuvné dveře jako estetický doplněk
  • Tichý chod a bezbariérovost

 Posuvné interiérové dveře - zdroj: sunfold.com

Skládací dveře

Další variantou, jak ušetřit cenný prostor, jsou skládací dveře. Svoji oblibu potvrzují v mnoha českých bytech a rodinných domech. Obvykle se dělají v tzv. harmonikovém provedení a hodí se do různých místností. Jejich instalace ale není zrovna snadná, proto se doporučuje svěřit ji spíše odborníkům, kteří se touto činností zabývají a mají v ní praxi.

 

Skládací interiérové dveře - zdroj: internaldoors.co.uk

Kyvné dveře

Kyvné dveře jsou předposledním základním typem interiérových dveří. Možná je znáte pod názvem lítačky. Setkat se s nimi můžeme např. v nemocnicích, některých restauracích apod. Do domácnosti nejsou zrovna ideální, při otevírání totiž zabírají hodně místa (otevírají se na obě strany). I přesto jsou v domácnostech využívány. Třeba právě z kuchyně do jídelny, kde fungují stejně jako ve zmíněné restauraci.

 

Kyvné interiérové dveře - zdroj: houzz.com

Posuvně kyvné dveře

Dveře posuvné kyvné jsou modernější a prostorově méně náročnou obdobou kyvných dveří. Spojují hned dva způsoby otevírání. Fungují na principu posunuté osy otáčení. V první fázi otevření se dveřní křídlo začne otevírat jako u klasických dveří otočných a zhruba v jedné třetině začínají zasahovat do obou dvou prostorů s tím, že dochází k posouvání dveří k závěsové straně.

 

Posuvně-kyvné interiérové dveře - zdroj: dornob.com

Jaké interiérové dveře jsou ty pravé?

Výběru interiérových dveří věnujte dostatečnou pozornost. Sledujte hlavní kritéria – především materiál, provedení a způsob otevírání. Pokud si svou volbou nejste jistí, poraďte se s odborníky. Dokáží vám navrhnout takové řešení, které bude dobře vypadat a zároveň bude praktické. Zároveň doporučujeme objednat si spolu s dveřmi i jejich odbornou montáž. Nainstalovat nové dveře není zas tak jednoduché a vyplatí se nechat tuto práci zkušeným řemeslníkům.

 

Mezi nejoblíbenější značky interiérových dveří patří Porta Doors, Verte Doors, Invado nebo Vasco Doors. Nabídku těchto značek naleznete na webových stránkách společnosti Plancher s.r.o. - www.plancher.cz.


29.06. 2016 09:11

Skládací interiérové dveře - zdroj: internaldoors.co.uk	Posuvně-kyvné interiérové dveře - zdroj: dornob.com	Kyvné interiérové dveře - zdroj: houzz.com	Klasické otočné dveře - zdroj: icresi.com	Posuvné interiérové dveře - zdroj: sunfold.com

Články Vyber dveře

Vyber dveře -

Vasco Doors Arvik – stylové dveře ve skandinávském stylu

Jednoduchost, funkčnost a praktičnost. To jsou tři slova dokonale charakterizující severský neboli skandinávský styl, který se pyšní ojedinělým elegantním designem a čistými liniemi. Typický skandinávský interiér je světlý a vzdušný. Zobrazit článek >

Vyber dveře -

Folie, laminát, dýha - jaké interiérové dveře vybrat?

Vstupní dveře jsou součástí každého obydlí, ať už se jedná o byt, dům nebo panelák, a měly by splňovat především požadavek na co nejvyšší bezpečnost. Interiérové dveře mají zase za úkol ozvláštnit váš obytný prostor, velkou roli hraje design, ale přesto byste neměli opomíjet jejich odolnost...Zobrazit článek >

Vyber dveře -

Verte Doors – krásné interiérové dveře budoucnosti

Moderní a velmi povedené stylové dveře Verte jsou tím pravý pro dokonalé doladění interiérů. Evropská společnost Porta Doors se zabývá výrobou dokonalých dveří. Série VERTE je nejnovějším a nejoblíbenějším typem z kategorie interiérové dveře Porta...Zobrazit článek >

Vyber dveře

Interiérové dveře Vasco Doors - Braga

Vyber dveře -

Moderní design, příznivá cena a rozumná kvalita. Tak by se daly charakterizovat interiérové dveře Vasco Doors – Braga. Jedná se o dveře, které rozhodně nezklamou. Perfektně se hodí do domácností, ale i...Zobrazit zprávu >

Interiérové dveře Porta Koncept

Vyber dveře -

KONCEPT je produktová řada interiérových dveří polského výrobce dveří Porta Doors. Dveře do interiéru řady Koncept odpovídají nejnovějším trendům a jsou dostupné v mnoha populárních dekorech dřeva. Populární vzory jsou... Zobrazit zprávu >